PoprzedniaWyżejGłównaSpis treściIndex hasełZnajdźBokGora
BokGora

Google
 

Tworzenie aplikacji


Dodawanie kodu programu

Visual Basic pozwala przechowywać różnego rodzaju dane. Dane te można podzielić na trzy kategorie: dane liczbowe, dane łańcuchowe (tekstowe) i inne dane (specjalne). Aby pracować z odpowiednimi danymi trzeba wybrać jeden z dopuszczalnych w Visual Basic typów danych, np. aby pracować z liczbami trzeba wybrać jeden z liczbowych typów danych, aby pracować z łańcuchami trzeba wybrać jeden z łańcuchowych typów danych. Inne typy danych to typy specjalne, np. takie, które przechowują datę i czas lub takie, które przyjmują wartości True i False.

Zmienne

Visual Basic umożliwia przechowywanie danych, które mogą się zmieniać w trakcie trwania aplikacji. Określone miejsce w pamięci, które służy do przechowywania danych nazywane jest zmienną.
Z punktu widzenia programisty zmienna jest elementem, którego wartość może ulegać zmianie podczas wykonywania programu. Na przykład, zmienna X może zmieniać się od 0, do -1, do 32767 i następnie znowu do 0 podczas trwania pojedynczej procedury.
Z punktu widzenia komputera zmienna jest jednym obszarem w pamięci, którego zawartość może zmieniać się podczas wykonywania programu. Dla komputera zmienna X może zajmować dwa bajty (16 bitów) pamięci przez cały czas trwania programu, podczas gdy jej zawartość może zmieniać się od 0 do -1, do 32767 i ponownie do 0.
W Visual Basicu wszystkie zmienne są tworzone jednakowo: na przykład zmienna, która jest przechowywana w pamięci jako sekwencja bitów 01001111, reprezentuje literę O - jeżeli zmienna jest znakiem, lub liczbę 79 - jeżeli zmienna jest liczbą całkowitą. Przez zdeklarowanie zmiennej jako określonego typu danych określa się dla Visual Basic typ danych przechowywanych przez zmienną.(sposób interpretacji danej przechowywanej w pamięci). Ponieważ zmienna jest obszarem pamięci, trudno byłoby odwoływać się do zmiennej przez podanie adresu tego obszaru pamięci i długości, jaką zmienna zajmuje w pamięci. Dlatego należy określić typ zmiennej i przypisać jej nazwę, a Visual Basic sam zadba o to, żeby korzystać z dobrego obszaru pamięci i wykorzystywać tyle miejsca ile jest potrzebne dla tej zmiennej.
W Visual Basic można używać tyle zmiennych, ile jest potrzebnych w programie (na ile wystarczy zasobów komputera). Jednak aby używać zmienną, trzeba ją najpierw zadeklarować, podając jej nazwę i typ. Do deklaracji zmiennych w programie używa się rozkazów: Dim, Private, Public. Składnia tych rozkazów jest taka sama, o różnią się one zasięgiem deklarowanych zmiennych:

Dim NazwaZmiennej As TypZmiennej

NazwaZmiennej jest nazwą, zgodną z konwencją nazywania zmiennych, która będzie wykorzystywana w programie do odwołania się do zmiennej. TypZmiennej jest jednym z dopuszczalnych w Visual Basic typem danych. Rozkaz ten wydziela pewien obszar w pamięci komputera o długości zależnej od TypuZmiennej i umożliwia dostęp do niego przez podanie NazwyZmiennej. To jaka wartość jest przechowywana w zmiennej zależy od programisty. Jeżeli przy deklaracji zmiennej nie zostanie podany TypZmiennej, to Visual Basic automatycznie przyjmie, że jest to zmienna typu Variant. Ten typ zmiennych pozwala na przechowywanie różnych wartości w zmiennej. Najczęściej używa się ich, jeżeli nie wiadomo, jaki rodzaj wartości zostanie wprowadzony do zmiennej (może to być liczba, później łańcuch, później wartość True itd.) Chociaż używanie zmiennych typu Variant jest wygodnym rozwiązaniem, to jednak zajmują one więcej miejsca w pamięci niż inne typy zmiennych, co zużywa więcej pamięci i może spowalniać działanie aplikacji. Dlatego, jeżeli znany jest typ danych jakie mają być przechowywane w zmiennej, to lepiej jest określić TypZmiennej w czasie deklaracji zmiennej (np. jeżeli pobierane będzie od użytkownika nazwisko, to można określić TypZmiennej na String, lub np. String*40 - łańcuch 40-o znakowy, a jeżeli pobierany będzie wiek, to można określić TypZmiennej na Byte), w ten sposób nie będzie niewykorzystanych obszarów pamięci.
Po zadeklarowaniu zmiennej Visual Basic automatycznie podstawia jej domyślną wartość, zależną od typu zmiennej.
  • Zmiennej numerycznej nadawana jest wartość 0,
  • Zmiennej łańcuchowej o stałej długości przypisywany jest łańcuch o zerowej długości (""),
  • Zmienna łańcuchowa o stałej długości zostanie wypełniona zerami,
  • Zmienna typu Variant jest inicjowana jako Empty,
  • Każdy element typu użytkownika jest inicjowany jak pojedyncza zmienna określonego typu.
Aby nadać zmiennej inną wartość należy użyć instrukcji przypisania:

NazwaZmiennej = Wartość

Jest to instrukcja, która przypisuje zmiennej o podanej NazwieZmiennej wartość wyrażenia Wartość, która znajduje się po prawej stronie znaku =.
Zmienne
Dość specyficznym rodzajem zmiennych są tablice. Tablica jest zbiorem zmiennych tego samego typu danych. Jest ona stosowana do zgrupowania razem zmiennych zależnych. Zamiast przchowywać wiele zmiennych tego samego rodzaju o różnych nazwach, można stworzyć jedną zmienną tablicową o określonej ilości elementów.
Tablica jest deklarowana podobnie jak zwykła zmienna, tylko, że za nazwą zmiennej w deklaracji zmiennej podaje się rozmiar tablicy (ilość elementów tablicy). Visual Basic umożliwia tworzenie tablic wielowymiarowych, których elementy muszą być identyfikowane przez kilka wartości indeksów (można tworzyć tablice, aż do 60-wymiarowych).
Elementy tablicy są indeksowane, każdy z nich posiada swój indeks (pozycję w tablicy). Aby odnieść się do pojedynczego elementu tablicy, należy umieścić jego numer indeksu w nawiasach na końcu nazwy tablicy. Może wykorzystanie jednej nazwy i numerów do odwoływania się do poszczególnych zmiennych wydaje się trudniejsze niż stworzenie wielu zmiennych i przypisanie im charakterystycznych nazw, jednak rozkazy organizujące (jak np. pętle programowe) znacznie ułatwiają i przyspieszają dostęp do zmiennych tablicowych. Np. zamiast przypisywać każdej zmiennej tą samą wartość, można zrobić pętlę, która będzie kolejno zmieniać numer indeksu i po kolei każdemu elementowi tablicy przypisywać określoną wartość. Jest to użyteczne szczególnie przy dużej ilości zmiennych.
Elementy tablic wykorzystywane są dokładnie tak samo jak zwykłe zmienne, różnią się od nich tylko nazwą zawierającą indeks.
Tablice

Stałe

Oprócz zmiennych, które mogą zmieniać swoją wartość w czasie działania programu, Visual Basic umożliwia również wykorzystanie stałych, których wartość nie może ulec zmianie. Stałe użytkownika są deklarowane przez użycie rozkazu Const:

Const NazwaStałej As TypStałej = Wartość

NazwaStałej jest nazwą, zgodną z zasadami nazywania zmiennych, która charakateryzuje stałą w programie. TypStałej jest typem danych przechowywanych przez stałą. Wartość jest wartością przechowywaną przez stałą.
Stałe ułatwiają pisanie kodu programu, w którym często trzeba wykorzystywać tą samą wartość. Np. zamiast za każdym razem wpisywać wartość 3,141562 można zadeklarować stałą o nazwie np. sngPi o wartości 3,141562 i w programie zamiast tej wartości wpisywać łatwiejszą do zapamiętania nazwę stałej. Jeżeli trzeba będzie zmienić wartość, to wystarczy to zrobić tylko przy deklaracji stałej, zamiast każdego miejsca programu, w którym wartość została użyta.
Oprócz stałych wprowadzonych przez programistę, Visual Basic dostarcza szereg stałych wykorzystywanych przez różne obiekty Visual Basic (np. stała vbShapeCircle, określa rodzaj kształtu kontrolki Shape, a stała vbBlack określa wartość koloru czarnego dla metod i funkcji graficznych).
Stale

dalej...






Google
 
Poprzednia | Wyżej | Strona główna | Spis Treści | Index haseł | Opis VB

BokDol
PoprzedniaWyżejGłównaSpis treściIndex hasełZnajdźBokGora
BokGora