PoprzedniaWyżejGłównaSpis treściIndex hasełZnajdźBokGora
BokGora

Google
 

Tworzenie aplikacji


Dodawanie kodu programu

Umieszczając na formularzach kontrolki i nadając im odpowiednie właściwości, można tworzyć efektowne aplikacje. Jednak nie będą one w pełni funkcjonalne, ponieważ kontrolki standartowo wykonują tylko podstawowe zadania. Np. okienko tekstowe pozwala wprowadzać i zaznaczać tekst a przycisk poleceń może wyglądać jak wciśnięty lub wyciśnięty, ale nie potrafi zakończyć aplikacji (nawet jeżeli takie jest jego docelowe znaczenie) dopóki nie zostanie dopisany odpowiedni kod programu, który to wykona. Funkcjonalność kontrolek zależy od programisty. To on musi stworzyć kod programu, który odpowiednio zareaguje na jakieś zachowanie użytkownika. Kod programu jest zbiorem instrukcji odpowiedzialnych za przetwarzanie danych, przyjmowania ich, wyprowadzanie i komunikowania się z użytkownikiem.
Aby wyświetlić kod programu dla obiektu należy:
  • kliknąć dwukrotnie na obiekcie
  • wybrać obiekt i wcisnąć F7
  • wybrać obiekt i wybrać pozycję Code z menu View
  • wybrać obiekt i kliknąć przycisk View Code w oknie Project
Visual Basic zawsze pokazuje kod programu w oknie działającym jak edytor tekstu. Można w nim dokonywać podstawowych operacji takich jak wstawianie, usuwanie, kopiowanie, wklejanie, przenoszenie tekstu. Mino, że Visual Basic jest raczej środowiskiem graficznym, wprowadzany kod programu jest tekstem.

Programowanie zdarzeniowe

Programy tworzone w Visual Basic są programami zdarzeniowymi. Kod procedury jest wywoływany przez wystąpnienie jakiegoś zdarzenia. Najczęściej są to zdarzenia użytkownika, np. wciśnięcie klawisza, lub przesunięcie kursora myszki. Program czeka na działanie użytkownika, czyli na zdarzenie i reaguje na to zdarzenie przez uruchomienie odpowiedniej procedury obsługi zdarzenia po czym kontynuuje oczekiwanie na kolejne zdarzenie.
Zdarzenia występują dla wszystkich elementów w interfejsie użytkownika, form, kontrolek, menu, okien tekstowych, okien obrazów itd. Każdy obiekt ma zapewnioną obsługę każdego zdarzenia. Np. jeżeli program ma wykonać jakieś działanie po wciśnięciu przycisku, należy dodać odpowiedni kod programu do procedury zdarzenia Click kontrolki CommandButton. Przesunięcie kursora myszki nad jakimś obiektem wywoła zdarzenie MouseMove tego obiektu i tam należy dopisać odpowiedni kod.
Wszystkie procedury zdarzeniowe mają swoje unikalne nazwy zbudowane zawsze w ten sam sposób:

NazwaObiektu_NazwaZdarzenia()

Nawiasy nie są częścią nazwy, mogą zawierać parametry przekazywane do procedury. Nazwy procedur zdarzeniowych zależą od Visual Basic a nie od programisty. Np. dla przycisku o nazwie cmdAnuluj procedura zdarzenia Click zawsze będzie miała nazwę cmdAnuluj_Click(). Procedura tego zdarzenia będzie wykonana tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie przycisk o nazwie cmdAnuluj.

Dwukrotne kliknięcie obiektu w fazie projetowania wywoła okno kodu ustawione na domyślnej procedurze zdarzenia odpowiedniej dla obiektu. Np. dwukrotne kliknięcie na przycisku cmdAnuluj wywoła okno kodu ustawione na procedurę zdarzenia cmdAnuluj_Click().
KodZdarzenia
Visual Basic automatycznie wstawia linie początku i końca procedury. Programista musi dopisać jej ciało.
Aby wybrać procedurę innego zdarzenia, należy rozwinąć listę Procedure/Event Box okna Code i wybrać odpowiednie zdarzenie.
Aby wybrać procedurę dla innego obiektu, należy rozwniąć listę ObjectBox i wybrać odpowiedni obiekt.
Jeżeli z listy ObjectBox wybrana zostanie pozycja (General) to lista Procedure/Event Box zmieni wartość na (Declarations) a okno kodu ustawi się na miejsce deklaracji ogólnych.
Jeżeli dodane zostaną jakieś funkcje lub procedury to będzie można je wybrać z listy Procedure/Event Box.

Procedury

Procedury i funkcje nie odpowiadają na zdarzenia, lecz są wykonywane, gdy zostaną wywołane z innej części programu.
Procedura jest szeregiem instrukcji, które są wykonywane jako jedna całość, gdy procedura zostanie wywołana. Procedury Sub (procedury) wykonują określone działania ale nie zwracają wartości. Procedury Function (funkcje) wykonują określone działania i zwracają wartość do miejsca, skąd zostały wywołane.
Aby dodać procedurę lub funkcję do programu należy wybrać pozycję Add Procedure z menu Tools.
AddProcedure
W polu Name należy wpisać nazwę procedury. Należy wybrać jedną z opcji ramki Type: Sub (proceudra Sub), Function (funkcja Function), Property (właściwość Property), Event (zdarzenie). Z opcji Scope należy wybrać zasięg procedury: Public (procedury publiczne), Private (procedury prywatne). Pole All local variables as Static oznacza, że wszystkie zmienne procedury będą statyczne.

Innym sposobem dodania procedury lub funkcji jest wpisanie jej nagłówka w oknie Code, pomiędzy innymi procedurami. Visual Basic automatycznie dopisze rozkaz końca procedury.

Funkcje i procedury mogą być wywoływane z dowolnego miejsca kodu programu (w zasięgu procedury). Procedurę moża wywołać podając jej nazwę lub wykorzystując rozkaz Call. Funkcję wywołuje się podając jej nazwę, ale ponieważ zwraca ona wartość, to wartość ta musi być przekazana do jakiegoś wyrażenia, najczęściej do zmiennej.
Część procedur i funkcji może skorzystać z przekazanych do nich parametrów, aby wykonać działania z zastosowaniem ich wartości. Istnieją dwa sposoby przekazywania parametrów do procedur: przez wartość (przekazana zostaje wartość zmiennej) i przez referencję (przekazana zostaje sama zmienna).
WywolanieProcedury

Oprócz możliwości dodawania swoich procedur i funkcji, Visual Basic udostępnia szereg funkcji wbudowanych, które wykonują różnorodne zadania. Zamiast pisać swoją funkcję można wywołać funkcję wbudowaną i wykorzystać jej działanie. Funkcje te skracają czas i ułatwiają tworzenie kodu programu.
Funkcje daty i czasu wykonują różne operacje związane z czasem (np. funkcja Time() zwraca aktualny czas), Funkcje formatujące pozwalają sformatować dane według potrzeb, żeby je wyświetlić na ekranie, Funkcje wejścia/wyjścia wykonują różne operacje wejścia/wyjścia, jak np. obsługę plików i katalogów (np. funkcja CurDir() zwraca bieżący folder), Funkcje konwersji danych pozwalają na konwersję danych różnych typów (np. funkcja Str() zamienia liczbę na łańcuch znaków), Funkcje matematyczne wykonują różnorodne działania matematyczne (np. Sin() oblicza sinus z podanej liczby), Funkcje tekstowe pozwalają na różnorodne operacje na łańcuchach tekstowych (np. LCase() zamienia litery łańcucha na małe), Funkcje testujące dane pozwalają sprawdzić typ danych. Visual Basic posiada również szereg innych funkcji, jak np. QBColor() i RGB() do obsługi kolorów.
Wszystkie te funkcje są zawarte w Visual Basic i ich wykorzystanie wymaga jedynie podania nazwy funkcji.

Visual Basic umożliwia również korzystanie z zewnętrznych funkcji, poprzez wykorzystanie wywołań Windows API. Są to funkcje zawarte w bibliotekach DLL systemu Windows. Użycie tych funkcji wymaga najpierw zadeklarowania funkcji z podaniem jej nazwy i lokalizacji (pliku, w którym się znajduje). Pozwala to na wykorzystanie ogromnej liczby różnorodnych funkcji, wykorzystywanych przez szereg aplikacji systemu Windows i przez sam system. Korzystanie z tych funkcji jest często dość skomplikowane i stosują je zaawansowani programiści.

dalej...






Google
 
Poprzednia | Wyżej | Strona główna | Spis Treści | Index haseł | Opis VB

BokDol
PoprzedniaWyżejGłównaSpis treściIndex hasełZnajdźBokGora
BokGora